Klaster logo Key National Cluster

Wiadomości

Konferencja "Dobre praktyki w gospodarce odpadami. Porozmawiajmy o..."

Konferencja "Dobre praktyki w gospodarce odpadami. Porozmawiajmy o..." 🔄♻Jak zwiększyć efektywność w gospodarce odpadami, czyli jak uzyskać więcej z zebranego strumienia odpadów? To myśl przewodnia drugiej edycji konferencji "Dobre praktyki w gospodarce odpadami.

Porozmawiajmy o...

🟢Holistycznym zarządzaniu zasobami w Polsce,

🟢Potencjale sektora recyklingu - barierach i kierunkach rozwoju,

🟢Recyklingu tworzyw sztucznych; teraźniejszości i przyszłości.

Na konferencję  "Dobre praktyki w gospodarce odpadami. Porozmawiajmy o..." zapraszają organizatorzy: Grupa MTP, TOMRA i TOMRA Talks, Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy oraz Fundacja PlasticsEurope Polska. Konferencja odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 17-19 października 2023. Wstęp jest bezpłatny dla gości targowych.

 Trzy główne tematy konferencji :

🟢Potencjał sektora recyklingu – bariery i kierunki rozwoju,
🟢Holistyczne zarządzanie zasobami w Polsce,
🟢Recykling tworzyw sztucznych – teraźniejszoć i przyszłość/

 

Potencjał sektora recyklingu – bariery i kierunki rozwoju

Podczas dyskusji panelowych Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu (KGOiR) eksperci porozmawiają o barierach i kierunkach rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym recyklingu w obszarach m.in. odpadów z tworzyw sztucznych, elekroodpadach, zużytych oponach i bateriach. Porozmawiamy o ścieżkach rozwoju przedsiębiorstw z obszaru recyklingu, jak i odzysku, których efektem jest uzyskanie nowych innowacyjnych, jak i cyrkularnych produktów.

Nie zabraknie tematów z zakresu odzysku energii z odpadów w kontekście wykorzystania biogazowni, będących jedną z alternatyw dla energetyki w Polsce. Dla rozwoju gospodarki konieczne są konkretne działania związane z gospodarką odpadami, dlatego w panelach nie zabraknie sprawdzonych rozwiązań i dobrych przykładów.

W części konferencji organizowanej przez KGOiR poruszone zostaną m.in. zagadnienia z zakresu:

  • ♻🔄recykling w GOZ: elektroodpady, zużyte opony;
  • ♻🔄odzysk energii z odpadów – biogazownie: rolnicze i komunalne;
  • ♻🔄konkluzje BAT;
  • ♻🔄recykling baterii;
  • ♻🔄metale nieżelazne i surowce krytyczne;
  • ♻🔄produkty cyrkularne;
  • ♻🔄transformacja cyrkularna.

Ponad 130 podmiotów (MŚP, dużych firm, nauki i otoczenia biznesu) wchodzi w skład Klastra Gospodarki Odpadowego i Recyklingu, Krajowego Klastra Kluczowego tworząc zaplecze surowcowe dla przemysłu, integrując branżę i wzmacniając konkurencyjność firm członkowskich zgodnie z modelem Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.

Klaster tworzy wyjątkową platformą wspieranie podmiotów w ramach klastrowych łańcuchów wartości w zakresie wzrostu ich konkurencyjności, wdrażania innowacji produktowych, rozwoju zrównoważonych technologii oraz wzmacniania kapitału ludzkiego. Poprzez animację działań tworzy środowiska współpracy i finansowania innowacyjności z korzyścią zarówno dla swoich członków, jak i całej gospodarki cyrkularnej.